2018 Kartepe Zirvesinde Göç, Mültecilik ve İnsanlık temalı sempozyumda Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , İç işleri Bakanı Süleyman Soylu , AB Deglerasyon Başkanı Christian Berger, Ak Parti Başkan vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve 184 akademisyen ve düşünürün katılımıyla gerçekleşti.

 

Zirve'nin Gençlik oturumunu koordine eden Youth Action Leaders adına moderatörlük yapan Salih Soner Güler açılış konuşmasını gerçekleştirdi ardından konuşma yapan Doç. Dr. Ayhan Orhan göç ve göçmenlik ile ilgili önemli konulara değindi,

Doç. Dr. Ayhan Orhan , Osmanlı bir imparatorluk değil bir devletti , İmparatorluk İngilizce'de Empire kökünden gelen sömürge manasındadır , fakat Osmanlı hiçbir zaman sömürgecilik yapmamız ve himayesinde olan milletlerin kültürlerini, dillerini muhafaza etmeye çalışmış ve bu yüzden himayesinde olan milletler tarafından bağlılık ve sadakat bulmuştur. Her birimiz farklı topraklardan bugün buraya geldik ve her birimizin soyu belkide farklı ama Osmanlı çatısı altında birleşip büyük bir devlet olduk, bugün benim Afgan bir öğrencim hiçbir zorluk yaşamadan okulumuzda başarılı bir şekilde eğitimine devam etmektedir, bizler bu bağlamda onlara fırsat verirsek emin olun bir çok başarılı göçmen öğrenci başarılarıyla bu devletin bayrağını bizimle birlikte daha yükseklere çıkaracaktır.

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi