2018 Kartepe Zirvesinde Göç, Mültecilik ve İnsanlık temalı sempozyumda Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , İç işleri Bakanı Süleyman Soylu , AB Deglerasyon Başkanı Christian Berger, Ak Parti Başkan vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve 184 akademisyen ve düşünürün katılımıyla gerçekleşti.

Kartepe Zirvesi Göç, Mültecilik ve İnsanlık temalı sempozyumunda konuşan Ak Parti İstanbul milletvekili Öznur Çalık,

İç işleri bakanlığı verilerine göre ülkemizdeki suriyelilerin %1.4'ünün  suç oranıyla birlikte anıldığı görülmektedir.Fakat 5-6 yılı dolduran göçmenlerde, mültecilerde bu oranın arttigini görüyoruz ama şuan ki veri %1.4 iken biz suç ve suriyelileri birlikte anmakta haksızlık ediyoruz.Bu noktada toplumu doğru bilgilendirmeliyiz ve endişe içinde olan Z kuşağına da göçün,krizin fırsata çevrilebileceğini göstermeliyiz.

Sayın Öznur Çalık, konuşmasının ardından Kartepe Zirvesi Çalıştay Üyesi ve Youth Action Leaders STK lideri Salih Soner Güler ile bir araya gelerek göç ve mültecilik üzerine gerçekleştirilen AB projelerinin önemi üzerine konuştu.

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi