2018 Kartepe Zirvesinde Göç, Mültecilik ve İnsanlık temalı sempozyumda Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , İç işleri Bakanı Süleyman Soylu , AB Deglerasyon Başkanı Christian Berger, Ak Parti Başkan vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve 184 akademisyen ve düşünürün katılımıyla gerçekleşti.

Zirve' nin Gençlik  paneli kısmında  Kartepe Zirvesi Çalıştay Üyesi ve Youth Action Leaders STK lideri Salih Soner GÜLER moderatörlüğünde Doç. Dr. Ayhan ORHAN, Uğur Okulları Kurum Temsilcisi Necip KATIRAĞ, Suriyeli Aktivist Rawda Nur CUMA ve Muhammed DUNLOV katılımıyla gerçekleştirdi.

Zirve'nin Çalıştay Üyesi Ekip Liderimiz Salih Soner GÜLER, Göç bir sorun fakat göçten esas etkilenenler kimler ? bu soruyu iyi irdeleyip cevabını aramamız gerekiyor, cevabını ararkende aklımıza ilk gelenler çocuk, kadın ve gençler, çocuklar kendi ülkelerinden, sokaklarından çok uzak bir yerlerde yarıda kalmış çocukluklarını devam ettirmeye çalışırken , çocukları için endişelenen kadınlar da var. 

Çanakkale Şehitliğini bir gün ziyaret ederken Şehit mezarlarının taşlarında Lazkiye, Halep, Şam ibarelerini gördüm, övünçle bahsettiğimiz ve şuan ki vatan toprağımızı kanlarıyla sulayıp yeşerten aziz şehitlerimiz arasında Suriye'den gelenlerde vardı ve ben şimdi diyorum ki , mülteci düşmanlığı yapanlara, dedelerinin de mi hatırı yok, bir mülteci dese ki benim dedem Çanakkale'de şehit yatıyor onun mezarını beklemeye geldim! ne cevap vereceğiz!. Biz bu ülkeyi Suriyelisi, Çeçeni, Lazı, Kürdü beraber inşaa etmedik mi. Kurtuluş savaşında, Çanakkale savaşında cepheye asker seçerken soy ayrımı mı yapılıyordu, eli silah tutan vatan evlatları cepheye uğurlanırken Anaların ağızlarından Kürtçe, Arapça, Çeçence, Lazca, Türkçe, dualar göklerde yankılanıp şehadet şerbetleri içiliyordu bu vatan için!!

Türkiye sadece göç sorununu çözmemekte aynı zamanda ülkemizde bulunan 4 milyona yakın Suriyeli sığınmacının kültürünü, gelecek kuşağın geçmiş bağlarını, aile yapısını korumaktadır, başka ülkeler gibi mültecilerin dillerini, kültürlerini yok ederek asimilasyon yapmaya çalışmamaktadır. Türkiye' nin yaptığı bir nevi bir ırkın korunumunu sağlamaktadır, Türkiye' nin bu yaptığını emperyal akıllardan beslenen zihinler anlayamaz.

Soru Cevap Kısmında ise,

Hamza Uzuner : Youth Action Leaders olarak zirveden önce bütün mülteci kamplarını gezdiniz ve sorunlarını dinlediniz, ne gibi sorunlarla karşılaştınız ?

Salih Soner GÜLER : Zirve başlamadan aylar öncesinden Göç, Mültecilik ve İnsanlık konusuna daha iyi hakim olup sahada sorunları keşfetmek için kampları gezdik, bu ülkede sadece Suriyeli mülteci yok, Pakistanlı, Afgan, Özbek, Bangladeşli, Çeçen mülteciler de var ve burda yaşayan gençler, çocuklar var , mesela şuan zirvenin yapıldığı il olan Kocaeli' de İlimtepe de Çeçen mülteciler yaşıyor , her biri saygılı ve bu vatana sonsuz bağlılar, kendi içlerinde bir yaşam alanı kurmuşlar , sabah namazından sonra sporlarını yapıyorlar, okullarına gidiyorlar ve bizden biriler , ancak sosyal yaşam alanı olarak biraz sorunları var ,  güreş sporuyla ilgilenen bir millet oldukları için ekstra spor aletleri ve sosyal yaşam alanlarına ihtiyaçları var, onun dışında da genel olarak ulaşım, konaklamadan kaynaklanan genle sorunları mevcut, ama Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu bu konuyla yakından ilgileniyor ve daha da ilgileneceğinden eminiz.

Unutmayalım ki şehirde yaşayan gençlerin sinema, tiyatro, sosyalleşme alanı ihtiyaçları varsa mülteci olarak ülkemizde yaşayan gençlerin de bu ihtiyaçları mevcut, bir kafede, sahilde, alışveriş merkezinde gördüğümüz mülteci gençleri yadırgamamız bana çok bencilce geliyor, ne yapması lazım bu gençlerin evde oturup yas tutması mı, amacımız onları sosyal hayata kazandırıp bu ülke için birlikte birşeyler başarmaya motive etmek mi , yoksa o değerleri kaybetmek mi!

 

 

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi