Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin her yıl geleneksel hale gelen uluslararası kitap fuarı etkinliğinin 2018 yılı konuğu Şair Prof. Dr. Nurullah GENÇ, söyleşi gerçekleştirdi, Katılıma yoğun ilgi gösteren katılımcılar şairin şiiirleri ve hayata, gündeme edebiyatçı bakış açısını yansıtan konuşmaları ile adeta mest oldu.

Şair yeni şiir kitabı olan ve dünyada ilk defa bilardo ile şiiri bütünleştiren şiir kitabı Bilardo Telmihleri isimli kitabından Terra İncognita başlıklı şiirini katılımcılar için seslendirdi.

Ayrıca dünyaya bilardo terimleri gözüyle bakan şair dinleyicilerin dünyanın siyasi stratejilerine yeni bir terim ekledi "Karot".

Prof Dr. Nurullah GENÇ :

"Bilardo masasının başında "Kralın Canı Sıkkın" diye bir şiir yazdım, yazdıktan sonra bilardo kavramlarını okudum , kırkın üzerinde kavram, her biri hayatın bir yerine denk düşüyor baktım heycanlandım , on bir ay içerisinde bilardonun Kırk Bir kavramına şiir yazıldı, ama dünya büyük bir bilardo masasıydı ve ıstaka dünyanın büyük zalim devletlerinin elindeydi, Amerikanın, Rusyanın, Fransanın, İsrailin elindeydi, bilardonun Karot diye bir kavramı var mesela, Karotun anlamı şu , topları masanın üzerine öyle bir bırakıyorsunuz ki rakip sayı alamıyor, mümkün değil sayı alması çok zor, şimdi bunu okuyunca baktım ki dünya bir Karot, topları öyle bir bırakmışlar ki sayı alamıyoruz , Afganistan Karot, Mısır Karot, Libya Karot, her tarafı Karota döndürmüşler kaosa döndürmüşler, topları öyle bir bırakmışlar ki  sayı almakta zorlanıyoruz, işte Karot' u okuduğumda epey eski bir film aklıma geldi filmin adı "Misyoner" 1500' lü yılları anlatıyor o yıllarda portekizlilerin kuzey amerikada ki yerlilere yaptığı zulümden bahsediyor, yerlilerin hristiyan olsalar dahi kölelikten kurtulamayacakları yönünde kanun çıkartıyor ve bu kanuna karşı ayaklanan yerlileri ve klise görevlilerinin nasıl katledildiğinden bahsediyor. İşte sonra oturup bu Karto şiirini yazdım." 

Şair edebiyatçı bakış açısı ile yaptığı bu söylemi ile Dünya Siyaset terminolojisine Bilardo sporundan alıntı yaptığı "Karot" tabiri ile yeni bir terim ekledi. 

Şair söyleşinin ardından Timaş yayın evinin fuardaki standında kitapları imzaladı ve Youth Action Leaders gençlik grubu temsilcileri ile  hasbihal edip fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi