Haber

 

Uluslararası Çocuk Hakları Senatosu Derneği adına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi destekleriyle , Çin tarafından alıkoyulan Doğu Türkistanlı bebek ve çocukları hatırlamak ve dünyanın unuttuğu görmezden geldiği ırka ve dine dayalı asimilasyon karşısında durup onları unutmadığımızı bilmeleri için Youth Action Leaders profesyonel kanyon geçişi ekibiyle Kocaeli Müflis Dere Kanyonundan 3 gün süren bir kanyon geçişi gerçekleştirdik geçiş esnasında katledilen çocuklar için meşe palamutu ekimi yapıp aynı zamanda Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü gözler önüne seren yaşanmış hikayeleri anlatan vlog çekimi gerçekleştirildi

Uluslarararası Çocuk Hakları Senatosu Genel Başkanı  Soner GÜLER, bizzat katıldığı kanyon geçişinde şunları söyledi;

"Youth Action Leaders doğa sporları ekibimizle yıllardır kanyon geçişi, zirve tırmanışı yapmaktaydık ancak bu sene ki Müflisdere Kanyon geçişimiz en anlamlı geçişti, çünkü kanyon geçişi esnasında doğanın zorluklarından ziyade Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü konuştuk ve geçişin her bir anında Doğu Türkistanlı çocukları düşündük, bir çocuğu ailesinden alıp dinini, dilini zorla değiştirmeye çalışıp, ırkını unutturmak için beynini yıkamaya çalışmak tam anlamıyla bir İnsan ve Çocuk hakları ihlalidir, ilgili STK' ların ve kurumların bu farkındalık yürüyüşlerini arttırması ve dünyaya Doğu Türkistan'ın sesini duyurmasını tüm kalbimizle istiyoruz.

Filistinli Çocuklar için de Valla Kanyonundan da Geçiş Yapmak İstiyoruz!

Başta Uluslararası Çocuk hakları Senatosu gönüllülerine ve bu geçiş esnasında bizlere lojistik destek sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığına ve sponsorlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz, eğer yeteri kadar sponsor desteği bulabilirsek Dünyanın en derin kanyonu olan Kastamonu'da ki Valla Kanyonundan da Filistinli çocuklar için geçiş yapmak istiyoruz, umarız bu geçişimiz ses getirir ve Doğu Türkistan'da ki gibi bir çok çocuk zulme maruz kalmazlar.

 

 

 

 

 

 

 

Onlar İçin Sadece Cümleleriyle Değil Eylemleriyle de Fark Yaratanların Arasında Olanlar

 

 

 

Çocuk Hakları Senatosu Nedir

Dünyada ki tüm çocukların hak ve özgürlükleri adına planlı olarak senato altında hak savunucu gençlerin bir araya gelip,  ırk, din, dil gözetmeksizin çocuklar için faaliyetler, burslar ve eğitim olanakları sağlamak için fikir alışverişi ve gönüllü çalışmalar, Erasmus projeleri  yapabilecek bu konuda UNICEF, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile uyum halinde çalışabilecek gönüllülerin kuracağı bir senatodur.

Senato Yönetimsel Şeması Nasıl Belirlenir ?

Seçilen senato üyeleri arasından gönüllü olanların arasından Senato Başkanı, Senato Komisyon Başkanları demokratik seçim yoluyla senato üyeleri tarafından belirlenecektir.

Senato Toplantıları Nerede Olur ?

Genel senato toplantıları her ayın son haftası cumartesi günleri yurtdışı ve yurtiçi farklı bir ilde belediyelerin meclis salonlarında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır, senato komisyonlarının toplantıları ise çalışma alanlarına göre yurtdışı ve yurtiçinde planlanmak komisyon çalışması temasına göre çeşitli ülke veya şehirlerde yapılabilecektir.

 

Çocuk Hakları Nedir ?

Dünyadaki neredeyse tüm ülkeler 1989 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi (ÇHS) yürütmeyi kabul etmiştir. Bu Sözleşme; sivil, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal haklar olduğu gibi insancıl hukuk da dâhil, sadece çocukları ilgilendiren tüm uluslararası insan haklarını kapsamak üzere geliştirilmiş ilk araçtır.

Sözleşme’nin dört adet yol gösterici ilkesi bulunmaktadır ve bu ilkeler hakların tümünün yerine getirilmesi için temel gerekliliklerdir. Bu ilkeler:

Ayrımcılık yapmama: ÇHS’nin 42 maddesi dinleri, ırkları veya yetenekleri ne olursa olsun; ne düşündükleri veya söyledikleri gözetilmeksizin; kültürleri ne olursa olsun; kız veya erkek, zengin veya fakir fark etmeksizin TÜM çocukların haklarına ilişkindir.

Çocuğun üstün yararı: çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır.

Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama: her çocuğun doğal olarak yaşama hakkı vardır. Onlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için her fırsatın temin edilmesi, karar verme yetkisine sahip bireylerin sorumluluğundadır. 

Katılım: Çocuklar kendi yaşam ve tecrübelerinin uzmanlarıdır ve kendilerini etkileyecek kararlarda onlara danışılması gerekmektedir. Her çocuğun kendi düşüncesini ifade etme hakkı vardır ve haklarının en iyi şekilde nasıl korunacağı ve yerine getirileceğine ilişkin tavsiye ve değerli bilgiler verebilirler.

 

Pandemi sürecinde tüm dünyanın geçirdiği zor zamanlarda çocukların aynı sevinçle bayramlarını geçirmeleri için yola çıktık ve Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce çocuğa bayramlık kıyafet yardımı yaptık, Youth Action Leaders ve Uluslararası Çocuk Hakları Senatosu 'nun iş birliği ile gerçekleşen projemizde ihtiyaç sahibi çocuklara ayakkabı, pantolon, tişört, Türk bayraklı şapka ve kalem'den oluşan paketlerle ulaşmaya çalıştık, bir çocuğun gözlerinde ki gülümseme dünyadaki her şeye bedel olduğunu bir kez daha gördük.

Bu Sefer Farklıydı...

Youth Action Leaders ekip lider yardımcısı Bartu Arda YILDIZ, yıllardır kimsesiz ve ihtiyaç sahibi dünyanın dört bir yanından çocuklara doğa sporları eğitimi, sosyal etkinlik ve nakdi yardımda bulunuyoruz ancak içinde bulunduğumuz bu zor pandemi sürecinde çocukların aynı sevinçle bayram sabahına uyanması için haftalarca kıyafet paketlerini hazırlamaya çalışıp Van'dan Niğde'ye kadar çocuklara ulaştırmaya geceli gündüzlü çocuksu bir heycan duyduk ve son zamanlarda yaptığımız en güzel projeydi.

Çocuk Hakları Sıcak Koltuklarımızdan Savunulamaz!

Uluslararası Çocuk Hakları Senatosu proje koordinatörü Zeynep Sena OCAK, daha önce böyle büyük bir organizasyonun içerisinde yer almamıştım, bu projeyi ilk duyduğumda acaba başarabilir miyiz diye düşündüm ve bayramlık kıyafetleri tek tek her çocuğun ismine göre ayrı ayrı paketleyip saatlerimizin nasıl geçtiğini anlamayınca doğru bir şey yaptığımıza karar verdim, çocukların evlerine kadar bayramlık paketleri teslim etmeye giderken çocukların o gözleri bana çocuk haklarının oturduğumuz yerden telefon başında değil direk onların hayatlarına sevinçlerine dokunarak yapılabileceğini bir kez daha gösterdi.

 

    

 

   

 

 

 

 

 

Final Okulları Başiskele Ortaöğretim Kurumun’da gerçekleştirilen “Hedefe Odaklı Motivasyon Teknikleri” konferansıyla günümüzde zorlu bir süreç olan üniversite sınavı hazırlıklarında hedef belirleme ve belirlenen hedefe odaklanmada motivasyon tekniklerini geliştirmeye yönelik konferans veren Eğitim Bilimleri Uzmanı Salih Soner GÜLER, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin interaktif katılımıyla gerçekleştirdiği konferansta öğrenciye göre ayrı hedefler belirleyerek motivasyonun sağlanması adına uygulamalarda bulundu ayrıca “Parası veya Gücü olmayan insan değil hedefleri olmayan insan bitmiş insandır” dedi.

Günümüzde gençlerin sadece sosyal medyadan beslenmeye başladığını ve kendi aralarında yaptıkları espirilerin bile sosyal medyada olan belli başlı espirilerin tekrarı olduğu ve artık gençlerin espileri bile hazır olarak elde ettiği bunun da zihinsel üretim kapasitelerini düşürdüğü kanısında olduğunu söyledi.

Motivasyonun birinci kuralının kendini tanımak ve sonra hedef belirlemenin ardından dış sesleri duymazdan gelmek olduğunu gençlere ileten GÜLER, Konferans ardından Final Okulları Kurum Temsilcisi Sayın Celalettin GÜR’ e  davetleri için teşekkür edip, yeni eğitim binaları için hayırlı olsun dileklerinde bulunup, bundan sonra da Final Okulları başarılarıyla Kocaeli’nin öncüsü olacağından şüphem yok, " dedi.

 

 

 

Proje Adası

Horizon (UFUK) 2020 ve Yeni Erasmus + 2021-2027 İnteraktif Proje Yazma Eğitimi

"Herkes İçin Erasmus" kapsamında gönüllü olarak 2. 'si gerçekleştirilen Proje Adası'nda, Türkiye'den çeşitli üniversitelerden Europass formatında CV'leri ile başvuran üniversite öğrencileri arasından seçilmiş 8 öğrenciye HORİZON 2020 ve Erasmus + proje hazırlama eğitimi interaktif eğitim metoduyla 22-27 Ocak tarihleri arasında Sırbistan/ Belgrad'da gerçekleştirildi. HORİZON 2020 ve Erasmus + proje uzmanı Soner GÜLER tarafından gönüllü olarak verilen 6 gün  toplam 42 saatlik eğitimde ;

  • Çok Uluslu Araştırma ve İnovasyon İşbirliği Destekleri
  • Horizon 2020 Burs ve Dolaşım Destekleri
  • PİC Numarası alma
  • 2021-2027 Proje Temaları
  • Erasmus + 2021-2027 Programı Yenilikleri
  • Avrupa Gelişim Planı Hazırlama
  • Proje Faaliyetleri Hazırlama
  • Horizon 2020 Proje Bütçe Analizi
  • İş Planı Oluşturma

Konu başlıkları uygulamalı olarak gösterilip kursiyerlere detaylı olarak anlatıldı, program sonunda değerlendirme sınavı ardından katılımcılara temsili katılım sertifikaları takdim edildi.

 

Dünyanın önde gelen düşünce zirveleri arasında tanınmış bir yer bulmayı başaran Kartepe Zirvesi, Kocaeli kış turizm merkezinde bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanlığında; üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere çok sayıda paydaş tarafından düzenlenen zirvenin paydaşları arasında Youth Action Leaders, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Marmara Bölgesi Belediyeler Birliği ve Kültür Şehri Vakfı,  yer alıyor. NTV etkinliğin medya sponsoru.

 Gençlerin Gözünden Mutlu Şehir 

‘’Kentleşme ve Mutlu Şehir’’ teması ile toplanan Kartepe Zirvesi’nin son gününde oturumlar ve paneller devam etti. Ara Güler Salonunda “Gençlerin Gözünden Mutlu Şehir” paneli gerçekleştirildi. Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR' ın da yakından takip ettiği panele Kartepe zirvesi yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Haluk SELVİ çalıştay ve deklarasyonda yer alması için gözlemleyip rapor tuttu, Youth Action Leaders ekip lideri Salih Soner Güler’in moderatörlüğünde yapılan panelle de genç konuşmacılar şehirlere dair düşüncelerini dile getirdi ve ardından Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR tarafından panelist ve moderatöre katılım sertifikası takdim edildi.

 

KOCAELİ DOĞA SPORLARI MERKEZİ HALİNE GELEBİLİR

Salih Soner GÜLER, Kocaeli'nin sadece bir sanayi başkenti olmadığını ve özellikle Kartepe' nin doğa sporları için çok verimli bir alan olduğunu bunun yanı sıra Gebze, Karamürsel, Gölcük de doğa sporları için dünyada ender bulunan doğal alanlara sahip , ayrıca dünyada sayılı ülkelerde bulunan Via-Ferreta parkurlarından birinin daha da gelişmişini Kocaelinin Kartepe bölgesine kurulabileceğini ve böylece doğa sporları konusunda il akla gelebilecek şehir konumuna erişilebileceğini, ayrıca Doğa Sporları Festivalinin Kocaeli de gerçekleştirilerek şehre ayrı bir marka oluşturulabileceğini söyledi.

 

MÜLTECİLERE EĞİTİM

Göçmen ve mültecilerin eğitimi üzerine konuşan Kocaeli Üniversitesi’nden Elif Beyza Gürkan, “Göç insanların bir noktadan diğer bir noktaya siyasi, sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı oluşan taşınma hareketidir’’ dedi. Sokak sanatları örnekleri üzerinden sunum yapan Kadir Can Arslan, “Sokak Sanatı 1960’larda Amerika’da doğmuştur. Sokak sanatı kamu alanlarını yeniden düzenler ve yapılan çalışmalarla izleyicilere yeni bir mesaj ve yeni bir mekan oluşturur” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’NDE DOĞA SPORLARI
Doğa sporlarının heyecan ve aksiyon içeren spor dalları olduğunu ifade eden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Mehmet Can Çetil, “Kocaeli’de 91 adet yürüyüş ve doğa sporu alanı bulunmaktadır. Şu anda bulunduğumuz Kartepe’de çok güzel yürüyüş ve tırmanış yolları bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu bu rotalar ile Kocaeli sadece sanayi şehri değil aynı zamanda doğa sporlarının da etkin şekilde yürütülebildiği bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Kocaeli’nde tüm belediyelerin doğa sporlarına destek vermesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi