Haber

 

Pandemi sürecinde tüm dünyanın geçirdiği zor zamanlarda çocukların aynı sevinçle bayramlarını geçirmeleri için yola çıktık ve Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce çocuğa bayramlık kıyafet yardımı yaptık, Youth Action Leaders ve Uluslararası Çocuk Hakları Senatosu 'nun iş birliği ile gerçekleşen projemizde ihtiyaç sahibi çocuklara ayakkabı, pantolon, tişört, Türk bayraklı şapka ve kalem'den oluşan paketlerle ulaşmaya çalıştık, bir çocuğun gözlerinde ki gülümseme dünyadaki her şeye bedel olduğunu bir kez daha gördük.

Bu Sefer Farklıydı...

Youth Action Leaders ekip lider yardımcısı Bartu Arda YILDIZ, yıllardır kimsesiz ve ihtiyaç sahibi dünyanın dört bir yanından çocuklara doğa sporları eğitimi, sosyal etkinlik ve nakdi yardımda bulunuyoruz ancak içinde bulunduğumuz bu zor pandemi sürecinde çocukların aynı sevinçle bayram sabahına uyanması için haftalarca kıyafet paketlerini hazırlamaya çalışıp Van'dan Niğde'ye kadar çocuklara ulaştırmaya geceli gündüzlü çocuksu bir heycan duyduk ve son zamanlarda yaptığımız en güzel projeydi.

Çocuk Hakları Sıcak Koltuklarımızdan Savunulamaz!

Uluslararası Çocuk Hakları Senatosu proje koordinatörü Zeynep Sena OCAK, daha önce böyle büyük bir organizasyonun içerisinde yer almamıştım, bu projeyi ilk duyduğumda acaba başarabilir miyiz diye düşündüm ve bayramlık kıyafetleri tek tek her çocuğun ismine göre ayrı ayrı paketleyip saatlerimizin nasıl geçtiğini anlamayınca doğru bir şey yaptığımıza karar verdim, çocukların evlerine kadar bayramlık paketleri teslim etmeye giderken çocukların o gözleri bana çocuk haklarının oturduğumuz yerden telefon başında değil direk onların hayatlarına sevinçlerine dokunarak yapılabileceğini bir kez daha gösterdi.

 

    

 

   

 

 

 

 

 

Final Okulları Başiskele Ortaöğretim Kurumun’da gerçekleştirilen “Hedefe Odaklı Motivasyon Teknikleri” konferansıyla günümüzde zorlu bir süreç olan üniversite sınavı hazırlıklarında hedef belirleme ve belirlenen hedefe odaklanmada motivasyon tekniklerini geliştirmeye yönelik konferans veren Eğitim Bilimleri Uzmanı Salih Soner GÜLER, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin interaktif katılımıyla gerçekleştirdiği konferansta öğrenciye göre ayrı hedefler belirleyerek motivasyonun sağlanması adına uygulamalarda bulundu ayrıca “Parası veya Gücü olmayan insan değil hedefleri olmayan insan bitmiş insandır” dedi.

Günümüzde gençlerin sadece sosyal medyadan beslenmeye başladığını ve kendi aralarında yaptıkları espirilerin bile sosyal medyada olan belli başlı espirilerin tekrarı olduğu ve artık gençlerin espileri bile hazır olarak elde ettiği bunun da zihinsel üretim kapasitelerini düşürdüğü kanısında olduğunu söyledi.

Motivasyonun birinci kuralının kendini tanımak ve sonra hedef belirlemenin ardından dış sesleri duymazdan gelmek olduğunu gençlere ileten GÜLER, Konferans ardından Final Okulları Kurum Temsilcisi Sayın Celalettin GÜR’ e  davetleri için teşekkür edip, yeni eğitim binaları için hayırlı olsun dileklerinde bulunup, bundan sonra da Final Okulları başarılarıyla Kocaeli’nin öncüsü olacağından şüphem yok, " dedi.

 

 

 

Proje Adası

Horizon (UFUK) 2020 ve Yeni Erasmus + 2021-2027 İnteraktif Proje Yazma Eğitimi

"Herkes İçin Erasmus" kapsamında gönüllü olarak 2. 'si gerçekleştirilen Proje Adası'nda, Türkiye'den çeşitli üniversitelerden Europass formatında CV'leri ile başvuran üniversite öğrencileri arasından seçilmiş 8 öğrenciye HORİZON 2020 ve Erasmus + proje hazırlama eğitimi interaktif eğitim metoduyla 22-27 Ocak tarihleri arasında Sırbistan/ Belgrad'da gerçekleştirildi. HORİZON 2020 ve Erasmus + proje uzmanı Soner GÜLER tarafından gönüllü olarak verilen 6 gün  toplam 42 saatlik eğitimde ;

  • Çok Uluslu Araştırma ve İnovasyon İşbirliği Destekleri
  • Horizon 2020 Burs ve Dolaşım Destekleri
  • PİC Numarası alma
  • 2021-2027 Proje Temaları
  • Erasmus + 2021-2027 Programı Yenilikleri
  • Avrupa Gelişim Planı Hazırlama
  • Proje Faaliyetleri Hazırlama
  • Horizon 2020 Proje Bütçe Analizi
  • İş Planı Oluşturma

Konu başlıkları uygulamalı olarak gösterilip kursiyerlere detaylı olarak anlatıldı, program sonunda değerlendirme sınavı ardından katılımcılara temsili katılım sertifikaları takdim edildi.

 

Dünyanın önde gelen düşünce zirveleri arasında tanınmış bir yer bulmayı başaran Kartepe Zirvesi, Kocaeli kış turizm merkezinde bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanlığında; üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere çok sayıda paydaş tarafından düzenlenen zirvenin paydaşları arasında Youth Action Leaders, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Marmara Bölgesi Belediyeler Birliği ve Kültür Şehri Vakfı,  yer alıyor. NTV etkinliğin medya sponsoru.

 Gençlerin Gözünden Mutlu Şehir 

‘’Kentleşme ve Mutlu Şehir’’ teması ile toplanan Kartepe Zirvesi’nin son gününde oturumlar ve paneller devam etti. Ara Güler Salonunda “Gençlerin Gözünden Mutlu Şehir” paneli gerçekleştirildi. Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR' ın da yakından takip ettiği panele Kartepe zirvesi yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Haluk SELVİ çalıştay ve deklarasyonda yer alması için gözlemleyip rapor tuttu, Youth Action Leaders ekip lideri Salih Soner Güler’in moderatörlüğünde yapılan panelle de genç konuşmacılar şehirlere dair düşüncelerini dile getirdi ve ardından Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR tarafından panelist ve moderatöre katılım sertifikası takdim edildi.

 

KOCAELİ DOĞA SPORLARI MERKEZİ HALİNE GELEBİLİR

Salih Soner GÜLER, Kocaeli'nin sadece bir sanayi başkenti olmadığını ve özellikle Kartepe' nin doğa sporları için çok verimli bir alan olduğunu bunun yanı sıra Gebze, Karamürsel, Gölcük de doğa sporları için dünyada ender bulunan doğal alanlara sahip , ayrıca dünyada sayılı ülkelerde bulunan Via-Ferreta parkurlarından birinin daha da gelişmişini Kocaelinin Kartepe bölgesine kurulabileceğini ve böylece doğa sporları konusunda il akla gelebilecek şehir konumuna erişilebileceğini, ayrıca Doğa Sporları Festivalinin Kocaeli de gerçekleştirilerek şehre ayrı bir marka oluşturulabileceğini söyledi.

 

MÜLTECİLERE EĞİTİM

Göçmen ve mültecilerin eğitimi üzerine konuşan Kocaeli Üniversitesi’nden Elif Beyza Gürkan, “Göç insanların bir noktadan diğer bir noktaya siyasi, sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı oluşan taşınma hareketidir’’ dedi. Sokak sanatları örnekleri üzerinden sunum yapan Kadir Can Arslan, “Sokak Sanatı 1960’larda Amerika’da doğmuştur. Sokak sanatı kamu alanlarını yeniden düzenler ve yapılan çalışmalarla izleyicilere yeni bir mesaj ve yeni bir mekan oluşturur” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’NDE DOĞA SPORLARI
Doğa sporlarının heyecan ve aksiyon içeren spor dalları olduğunu ifade eden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Mehmet Can Çetil, “Kocaeli’de 91 adet yürüyüş ve doğa sporu alanı bulunmaktadır. Şu anda bulunduğumuz Kartepe’de çok güzel yürüyüş ve tırmanış yolları bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu bu rotalar ile Kocaeli sadece sanayi şehri değil aynı zamanda doğa sporlarının da etkin şekilde yürütülebildiği bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Kocaeli’nde tüm belediyelerin doğa sporlarına destek vermesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Onlar İçin Sadece Cümleleriyle Değil Eylemleriyle de Fark Yaratanların Arasında Ol

 

>BAŞVURU FORMU İÇİN BURAYA TIKLAYIN<

 

Son Başvuru Tarihi : 10 Ocak 2020

Seçim Sonuçları Açıklanma Tarihi : 15 Ocak 2020

Çocuk Hakları Senatosu Nedir

Dünyada ki tüm çocukların hak ve özgürlükleri adına planlı olarak senato altında hak savunucu gençlerin bir araya gelip,  ırk, din, dil gözetmeksizin çocuklar için faaliyetler, burslar ve eğitim olanakları sağlamak için fikir alışverişi ve gönüllü çalışmalar, Erasmus projeleri  yapabilecek bu konuda UNICEF, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile uyum halinde çalışabilecek gönüllülerin kuracağı bir senatodur.

Senato Yönetimsel Şeması Nasıl Belirlenecek ?

Seçilen senato üyeleri arasından gönüllü olanların arasından Senato Başkanı, Senato Komisyon Başkanları demokratik seçim yoluyla senato üyeleri tarafından belirlenecektir.

Senato Toplantıları Nerede Olacak ?

Genel senato toplantıları her ay son haftası cumartesi günleri yurtdışı ve yurtiçi farklı bir ilde belediyelerin meclis salonlarında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır, senato komisyonlarının toplantıları ise çalışma alanlarına göre yurtdışı ve yurtiçinde planlanmak komisyon çalışması temasına göre çeşitli ülke veya şehirlerde yapılabilecektir.

 

>KURUCU ÜYE BAŞVURU FORMU İÇİN BURAYA TIKLAYIN<

 

Çocuk Hakları Nedir 

Dünyadaki neredeyse tüm ülkeler 1989 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi (ÇHS) yürütmeyi kabul etmiştir. Bu Sözleşme; sivil, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal haklar olduğu gibi insancıl hukuk da dâhil, sadece çocukları ilgilendiren tüm uluslararası insan haklarını kapsamak üzere geliştirilmiş ilk araçtır.

Sözleşme’nin dört adet yol gösterici ilkesi bulunmaktadır ve bu ilkeler hakların tümünün yerine getirilmesi için temel gerekliliklerdir. Bu ilkeler:

Ayrımcılık yapmama: ÇHS’nin 42 maddesi dinleri, ırkları veya yetenekleri ne olursa olsun; ne düşündükleri veya söyledikleri gözetilmeksizin; kültürleri ne olursa olsun; kız veya erkek, zengin veya fakir fark etmeksizin TÜM çocukların haklarına ilişkindir.

Çocuğun üstün yararı: çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır.

Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama: her çocuğun doğal olarak yaşama hakkı vardır. Onlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için her fırsatın temin edilmesi, karar verme yetkisine sahip bireylerin sorumluluğundadır. 

Katılım: Çocuklar kendi yaşam ve tecrübelerinin uzmanlarıdır ve kendilerini etkileyecek kararlarda onlara danışılması gerekmektedir. Her çocuğun kendi düşüncesini ifade etme hakkı vardır ve haklarının en iyi şekilde nasıl korunacağı ve yerine getirileceğine ilişkin tavsiye ve değerli bilgiler verebilirler.

 

 

“Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi 2019 başladı. Üç gün sürecek zirvede mutlu şehrin anahtarı olacak fikirler ve projeler kamuoyuyla paylaşılacak.

 

ÇOK SAYIDA PAYDAŞ

Dünyanın önde gelen düşünce zirveleri arasında tanınmış bir yer bulmayı başaran Kartepe Zirvesi, Kocaeli kış turizm merkezinde bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanlığında; üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere çok sayıda paydaş tarafından düzenlenen zirvenin paydaşları arasında Youth Action Leaders, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Marmara Bölgesi Belediyeler Birliği ve Kültür Şehri Vakfı,  yer alıyor. NTV etkinliğin medya sponsoru olacak.


Yurt içi yurt dışı pek çok akademisyen, siyasetçi, yazar, kültür-sanat insanı, iş adamlarının katılımıyla bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl düzenlenen ve 3 gün devam edecek olan Kartepe Zirvesi, "Şehircilik ve Mutlu Şehir" teması ile başladı. Kartepe zirvesinde bulunan bir otelde, şehircilik ve geleceğin şehirleriyle ilgili sorunların disiplinler arası bir yaklaşımla masaya yatırılacağı zirvenin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BM Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Youth Action Leaders lideri S. Soner Güler katıldı. 180'den fazla konuşmacının yer alacağı zirvenin açılış konuşmasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyük Akın gerçekleştirdi.

Dünyanın sayılı zirveleri arasında yer alan ve 3 gün boyunca devam edecek olan Kartepe Zirvesi 2019 kapsamında “180’i aşkın konuşmacı görüş ve düşüncelerini paylaşacak. Türkiye ve yurtdışından 47 farklı üniversiteden 67 profesör, 17 Doçent, 14 Dr. öğretim üyesi olmak üzere 98 bilim insanı katılacak. BM, UNICEF, UNESCO, UNDP, TASCA, Youth Action Leaders gibi uluslararası kurumların  temsil edileceği organizasyonda; 15 panel-konferans, 13 akademik oturum, 4 vaka kritik, 2 forum ile şehir ekonomisi, iş ve istihdam konulu 1 çalıştay olacak.

"Dünya'da yapılan her şeyin insan için olduğunu unutmamamız gerekiyor"

Zirvenin amacı hakkında bilgiler aktaran Başkan Tahir Büyükakın, "3'üncüsünü düzenlediğimiz zirvede şehirlerde yaşayan insanların mutluluğunu konuşmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Biz şehirleri doğru anladığımızda aslında Dünyaya dair meseleleri de bir taraftan doğru yorumlamış olacağız. Ticaret ve sanayi devriminin başlaması ile birlikte şehirleri güçlü bir şekilde inşa etmeye başladık. 500 yıl gibi bir zaman geçti, geriye doğru baktığımızda meseleyi bir kere daha sorguladığımızda, neleri doğru yanlış yaptık diye durup düşündüğümüzde aslında çok şeyi başardığımızı ama maalesef ifade etmek istiyorum ki asıl olan insan unsurunu unuttuğumuzu görüyoruz. Bu Dünya'da yapılan her şeyin insan için olduğunu unutmamamız gerekiyordu. Bunu sorgulamamız gerekiyor. Mesele bizim eşya ile ilişki kuruş biçimimizde problem belki de orada, insan insan ile insan doğa ve dünya ile nasıl ilişki kuracak bu konuda bizim biraz daha bilgeliğe ihtiyacımız var. Asıl hizmet etmek gerekilen unsurun insan olduğunu unutmamalıyız" dedi.

"Hızlı şehirleşme iyi yönetilmediğinde şehir hayatında ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara neden olabilmektedir"

Daha sonra konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, "Şehirleşme süreci, tüm Dünya'da sanayi devrimi ile hızlanmıştır; sanayi devrimi öncesi şehir merkezlerinde yaşayanların nüfus içerisindeki payının yüzde 10'lar civarında olduğu tahmin edilirken Kentleşme sürecinde 2050 yılında kentsel nüfusun dünya nüfusu içindeki payının, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ülkelerinde ise yüzde 90 düzeyine yaklaşması beklenmektedir. Türkiye'ye baktığımızda, 1950'lerde kırsal nüfusun yüzde 75'ler oranında olduğu görülmektedir. 1980'lerden itibaren köylerden kentlere yaşanan göçle birlikte kentsel nüfusun payı 1990 yılında yüzde 59'a ulaşmış; 2000 yılında yüzde 65'i geçmiştir. 2018 TÜİK verilerine göre il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı yüzde 92,3 olarak gerçekleşmiştir. 2014 - 2020 dönemini kapsayan Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi'nde köylerdeki nüfus seyrelmesi veya çözülme düzeyi üzerinde etkili olabilecek temel içsel parametreler; demografik yapı, coğrafi konum ve iklim, tarımsal üretim altyapısı, istihdam ve iş gücü yapısı, sosyal ve fiziki altyapı hizmetlerine erişim düzeyi olarak belirtilmiştir. Strateji'de ayrıca bu süreç üzerinde etkili olması beklenen dışsal parametrelerin ise kentlerdeki düşük vasıflı iş gücü talebindeki artışın getirdiği istihdam ve daha yüksek gelir beklentisi, kentlerdeki cazip yaşam koşulları, bilişim ve ulaşım altyapısındaki gelişmelerle erişilebilirliğin artması ve temel kamusal hizmetlerin kentlerde daha nitelikli şekilde sunulması olduğu ifade edilmiştir. Hızlı şehirleşme iyi yönetilmediğinde şehir hayatında ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara neden olabilmektedir" diye konuştu.

"Bu zirve Türkiye ve Dünya için çok önemli"

Açılışta konuşan BM Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez ise gerçekleştirilen zirvenin dünya için önem arz ettiğine dikkat çekerek, "Şunun farkındayım bu güzel ülkeden öğreneceğim çok şey var, bu zirveden öne çıkarılacak çok şey var. Paydaşlarımızı burada görebilmek ve mutlu şehir gibi önemli bir temanın bu zirvede konuşulması beni çok mutlu ediyor. Bu zirveden çıkacaklar Türkiye ve Dünya için çok önemli. Nüfus ciddi bir şekilde artacak ancak bunun nasıl şekillendiği bütün insanları etkileyecek. Kültürlerin çatışması, topluluğun aidat duygusunun azalması bazı şehir ortamlarında yaşanan olaylar ve bu zirve bunların hepsini detaylıca masaya yatıracaktır. Dünya tarihinde ilk defa bu nesil yoksullukla mücadele için ortaya çaba koymakta. Bununla birlikte iklim değişikliği karşısında önemli adımlar atacağız. Türkiye bazında da 2 detaya değinmek isterim. Muazzam ve inanılmaz bir destek söz konusu sığınmacılara karşı sadece Suriye değil diğer ülkelerden gelenler olarak 5 milyon sığınması söz konusu. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarından ötürü kendisine teşekkür ederim. Çabalar herkes tarafından fark edilmektedir. 11. Kalkınma Planı şehirciliğin farkındadır. Hedefler belirlenmelidir, nüfuslar konusunda şehirler ve şehir yetkilileri ile birlikte çalışılması gerekmektedir. Birleşmiş Milletlerin Türkiye'ye sunduğu destekler çerçevesinde bu konu üzerinde çalışacağız. Burada sizlerle birlikte bulunmak benim için büyük bir mutluluk" ifadelerini kullandı.

PopUp Penceresi

PopUp Penceresi